1
2
3
3

Stwórz profil własnego ogrodu. Podziel się swoim doświadczeniem pielęgnacji roślin.Rejestracja

Login:

Hasło:

Jakie kupować drzewa i krzewy

Jesień to dobra pora na zmiany w ogrodzie i na działce. Posadzenie kolejnych drzew czy krzewów owocowych w tym czasie będzie korzystnie i dla roślin, które do zimy zdążą się ukorzenić i dla nas samych bo w październiku łatwiej niż w marcu znajdziemy wolną chwilę. Ponadto w tym okresie nasze szanse na zakup wymarzonych roślin będą największe ponieważ oferta szkółkarzy jest jesienią najbogatsza.

Zakup nowych roślin nie może być dziełem przypadku. Do punktu sprzedaży warto przyjść z wcześniej przygotowaną listą, na której powinny się znaleść odmiany łatwe do uprawy mało wrażliwe na choroby o smacznych owocach lub odpowiednim wyglądzie komponującym się z resztą drzew czy krzewów. Poszukując konkretnej odmiany dobrze jest mieć w rezerwie inną podobną by przy braku tej pierwszej nie decydować się na coś nieprzemyślanego.

W trakcie transportu

Aby zakupione rośliny bez problemu przyjęły się i dobrze rosły nie mogą zostać przesuszone po wykopaniu ze szkółki. Naszej uwadze nie powinien w związku z tym ujść sposób zabezpieczenia drzewek i krzewów w sklepie. Te prawidłowe zabezpieczone powinny być przykryte do nasady korzeni ziemią lub wilgotnymi trocinami. Po wyciągnięciu z nich muszą zostać owinięte folią. Jeśli nie przewidujemy dalekiego transportu wystarczy zabezpieczyć folią tylko korzenie związanych w pęczek drzewek lub krzewów nie zapominając o ścisłym związaniu folii sznurkiem. Jeżeli transport ma być dłuższy lub ma się odbywać na dachu samochodu, folią trzeba owinąć całe rośliny aby zabezpieczyć je przed wyschnięciem.

W niektórych punktach sprzedaży możemy kupić drzewka i krzewy z korzeniami zapakowanymi w worki foliowe. Taki zakup jest dla nas wygodny a dla roślin korzystny zwłaszcza gdy w torbach umieszczono odrobinę wilgotnego torfu lub substratu. Jeśli tego nie zrobiono zakupione drzewka lub krzewy po przewiezieniu na miejsce należy wyjąć w worków i tak jak rośliny zabezpieczane przez nas samych od razu posadzić na miejsce stałe (najlepsze rozwiązanie ) lub zadołować w gruncie. Dołowanie jest czynnością nieskomplikowaną polegającą na wykopaniu odpowiednio głębokiego dołka w którym ustawiamy blisko siebie zakupione drzewka lub krzewy nie zapominając o polaniu ich korzeni wodą. Tak zabezpieczone rośliny będziemy mogli przetrzymać nawet przez kilka tygodni a w razie potrzeby po dodatkowym obsypaniu nasady pni ziemią nawet je pozostawić na zimę.